image

PeyamaKurd - Ülkesinin sınırlarında gerçekleşen İsrail'in son saldırılarına değinen Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, "İsrail, BMGK'nin 1701 sayılı kararını ihlal ediyor ve Lübnan'a saldırmayı sürdürüyor. Biz bu karara bağlı olduğumuzu ve çatışmaların BM gözetiminde çözülmesine saygı duyduğumuzu vurguluyoruz” ifadesini kullandı. 

Katıldığı askeri törende açıklamalarda bulunan Mişel Avn, "Aynı şekilde kendimizi, toprağımızı, suyumuzu ve otoritemizi savunmaya da bağlıyız. Bu konuda taviz vermeyeceğiz” değerlendirmesine yer verdi. 

Avn açıklamasında, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krize de değinerek, Lübnan'ın bugün belki de askeri savaşlardan daha çetin bir savaş verdiğini, çünkü bu savaşın Lübnanlıların ekmeğine kadar uzandığını, ülkenin ve evlatlarının geleceğini tehdit ettiğini kaydetti. 

Öte yandan açıklamasının devamında bu savaşta Lübnan'ın düşmanlarının çoğaldığını, bunların başında kamu kurumlarında yolsuzluk yapanların geldiğini ifade eden Avn, onları, kâr amacıyla vatandaşın ekmeğiyle oynayanlar, para biriminin dolar karşısında değer kaybetmesine katkı sağlayanlar ve son olarak umutsuz haber ve söylentiler yayanların takip ettiğini söyledi.