image

PeyamaKurdRojava’ya yönelik mutabakatı değerlendiren Sergey Lavrov, “Operasyon sonlandırılıyor ve ileride her şey, Kürt birliklerinin, silah ve gereçlerinin çekilmesi ile ilgili olanlar da dâhil olmak üzere anlaşmaların ne derece uygulanacağına bağlı olacak” ifadesini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Soçi kentinde yaptıkları görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak, Ankara’nın Rojava’ya yönelik başlattığı operasyonun sonlandırılacağını belirtti.

Lavrov açıklamasında, Rusya ve Türkiye’nin vardığı mutabakat sayesinde akan kanın duracağını belirterek, “Operasyon sonlandırılıyor ve ileride her şey, Kürt birliklerinin, silah ve gereçlerinin çekilmesi ile ilgili olanlar da dâhil olmak üzere anlaşmaların ne derece uygulanacağına bağlı olacak” sözlerine yer verdi.

Söz konusu iki ülkenin Rojava’ya yönelik mutabakatın Suriye-Türkiye sınırında oluşan ağır durumun çözülmesini sağlayacağını belirten Lavrov, şöyle konuştu:

“ABD’yi pek de göz önünde bulundurmuyoruz. Öncelikle, duruşları yeterince değişken ve çelişkili. İkincisiyse ABD’nin öncülük ettiği koalisyon elbette ki Suriye’de yasalara aykırı olarak varlık gösteriyor. Bu çok iyi biliniyor ve ben, koalisyonun bazı üyelerinde bu politikaları değiştirip Suriye hükümeti ile işbirliği yapmaları gerekliliği konusundaki anlayışlarının güçleneceğini umuyorum.”