image

PeyamaKurd - Rusya ile Ermenistan arasında gerçekleşen heyetler arası görüşmede, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu’dan sonra Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Lavrov görüşme esnasında, Rusya’nın Dağlık Karabağ’daki insani sorunlara çözüm bulma konusuna bağlılığını koruyor değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov Ermenistan ile Azerbaycan arasında varılan ateşkes anlaşmasına da değinerek, "Öncelikle Dağlık Karabağ'da yaşanan sorunları çözme ihtiyacıyla ilgili konular mevcut. Anlaşma, tüm bu sorunları üç lider tarafından imzalanan anlaşmadaki mutabakatlar temelinde çözme imkanı sunuyor. Bunlar öncelikle sığınmacıların dönmesi ve bölgedeki tüm insani sorunlarla alakalı. Çözüm bulma konusuna bağlılığımızı koruyoruz" açıklamasında bulundu.

Lavrov, heyetler arası toplantının ardından Ermenistan Başbakanı Paşinyan ve Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan'la ayrı ayrı görüşmeler de gerçekleştirdi.

“Paşinyan’dan Dağlık Karabağ’a konuşanan Rus barış gücü açıklaması”

Paşinyan, görüşme esnasında Dağlık Karabağ’da bulunan Rus barış gücü hakkında şu açıklamaları yaptı:

"Şu anda bölge sakinlerinin dönüşünde iyi bir dinamik gözleniyor. Rus barış gücü askerleri, belirlenen noktalarda çalışmalara başladı, güvenliği sağlıyor ve bu durum güvenliğin sağlanması açısından çok önemli bir faktör.”