image

PeyamaKurd - Dağlık Karabağ'da varılan anlaşmayı şüphe altında bırakmaya yönelik girişimlerde bulunulduğunu belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, söz konusu bunların başarılı olamayacağını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Erivan'da Başbakan Nikol Paşinyan öncülüğündeki Ermeni heyeti ve Cumhurbaşkanı Sarkisyan'la temaslarının ardından açıklamada bulundu.

Lavrov, Dağlık Karabağ'daki anlaşmayı şüphe altında bırakmaya yönelik girişimlerde bulunulduğunu, ancak bunların başarılı olamayacağını dile getirerek şu ifadelere yer verdi:

"Ayrıca, az önce de belirttiğiniz gibi, bu anlaşmaları şüphe altında bırakacak girişimlerin olduğunu da not ediyoruz. Ancak bu girişimlerin başarılı olacağını sanmıyorum, çünkü, öncelikle Rusya ile birlikte AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları olan Fransa ve ABD, Dağlık Karabağ sorununun bugün üçlü ortak bildirinin geliştirilmesi ve uygulanmasında somutlaşan ilkeler temelinde çözülmesi ihtiyacını defalarca vurgulamışlardır."

Ayrıca Rus Bakan, Rusya ve Azerbaycan'ın Karabağ'da dinler arası barışı tesis etme gereği konusundaki tutumunun tamamen örtüştüğünü vurguladı.

Sergey Lavrov açıklamasının devamında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in üçlü ortak bildirinin tüm unsurlarının tutarlı ve iyi niyetle yerine getirilmesi ihtiyacına özel bir önem verdiğine dikkat çekerek, "Dinler arası, etnik gruplar arası barışın ve bir arada yaşamanın yeniden tesis edilmesi için şartlar yaratma ihtiyacına ilişkin tutumlarımız da tamamen örtüşüyor" ifadesini kullandı.