image

PeyamaKurd - Nükleer müzakereler konusunda ABD’ye yıl sonuna kadar verdiği sürenin dikkate alınmaması durumunda artık taahhütlere bağlı kalmayacaklarını açıklayan Kuzey Kore, ABD’ye uyarılarda bulundu. 

ABD’ye yönelik uyarılarda bulunan Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler Temsilciliği Müsteşarı Ju Yong-çol, “Karşı tarafın saygı göstermekte başarısız olduğu taahhüde tek taraflı bağlanmak için artık bir neden bulamadık” ifadesini kullandı. 

Yong-çol, Pyongyang'ın elçisi olarak konuştuğunu belirterek, ayrıca ABD'yi ‘en vahşi ve insanlık dışı yaptırımları' uygulamakla suçladı. 

“İnat ederlerse Kuzey Kore yeni bir yol izler” 

Konuyla ilgili Kuzey Kore medyasına göre yetkili, “Deneme atışının istenildiği gibi tatminkar bir şekilde yerine getirilmesini takdir eden Kim Jong-un, söz konusu askeri eylemin şu anda ABD ve Güney Kore yönetimleri tarafından yürütülen ortak askeri tatbikata uygun bir uyarı gönderme fırsatı olacağını belirtti” ifadelerine yer verdi. 

Yetkili açıklamalarının devamında ise şunları dile getirdi, “Eğer ABD, Kuzey Kore Halk Cumhuriyeti'ne yönelik bu düşmanca politikasında ısrar ederse Kore yarımadasında nükleer silahlardan arınma asla gerçekleşmeyecek. ABD tek yanlı talepleri dayatmayı denerse ve yaptırım uygulamakta inat ederse Kuzey Kore yeni bir yol izlemek zorunda hissedebilir.”