image

PeyamaKurd - Kürtlere yönelik aşağılayıcı sözler sarf eden Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) eski yöneticilerinden Tuğgeneral Esad ez-Zabi özür diledi. 

Suriyeli Muhalif Esad ez-Zabi, sosyal medya hesabı üzerinden Kürtlere “hayvan” benzetmesi yaparak, “Bu haşaratların kökünü kazımak için ilaca gerek yok, Saddam demek yeterli” ifadesini kullanmıştı. 

Tuğgeneral Zabi açıklamasında, “Biz ne zaman terörist Kürt örgüt PYD gerçeğini ifşa etmişsek, bir sürü hayvan ortaya çıkıp eşek gibi anırmış, köpek gibi havlamış, kurbağa gibi vıraklamış ve hamam böceği gibi cırcır etmiş. Bu haşaratların kökünü kazımak için ilaca gerek yok, Saddam demek yeterlidir. Bu yüzden binlerce kez Saddam’a rahmet diliyorum” sözlerine yer verdi. 

Kürdistan basınına konuşan Ez-Zabi, aşağılayıcı sözlerle Kürtleri kastetmediğini ve PYD’yi kastettiğini dile getirdi. 

Özür dileyen Muhalif yönetici şunları ifade etti, “Sözlerim yanlış anlaşıldı. Irak’taki Kürtlerden özür diliyorum. Irak Kürtlerini kastetmedim. Kürt kardeşlerimizin Kuzey Irak’ta yaşadıkları acının aynısını Suriye’de yaşıyoruz. Ben Suriye rejimiyle ilişkili Kamışlo, Haseke ve Rakka’da Kürt ve Araplara karşı hareket edenleri kastettim. Kürt kardeşlerimi ve PYD’yi ayırıyorum.”