image

PeyamaKurd- Demokratik Suriye Güçleri (DSG) düzenlediği özel bir operasyonla 3 kişiyi infaz eden ve Kürt savaşçıların cenazelerine hakaret eden ÖSO komutanlarından İsmail Zaim’i sağ olarak ele geçirdiğini açıkladı.

DSG’li üst düzey komutan ve yetkililere suikast hazırlığındayken yakalanan İsmail Zaim adlı teröristin ÖSO içindeki Ceyşul İslam örgütünün komutanı Muhammed Zaim’in kardeşi olduğu belirlendi. Çeşitli insanlık dışı suçlara adı karışan terörist İsmail Zaim’in Twitter üzerinde daha önce paylaşılan videoda alıkoyduğu 3 kişiye yönelik radikal dini bir konuşma yaptıktan sonra kişileri kurşuna dizmişti.

DSG tarafından yapılan açıklamada, yakalanan kişinin bombalama sonucu hayatını kaybeden Kürt savaşçı Amara Rênas’ın cenazesine hakaret eden Ceyşul İslam grubunun liderlerinden Muhammed Zaim’in kardeşi olduğu belirtildi.

DSG tarafından Ceyşul İslam grubu komutanı terörist Muhammed Zaim’in kardeşi, terörist kardeşi İsmail Zaim hakkında şu açıklama yapıldı:

“Türk ordusu, güdümündeki çete gruplarıyla beraber yürüttüğü işgal saldırılarına paralel olarak, kuzeydoğu Suriye ve Rojava’nın farklı bölgelerinde kaos ve korku yaratmak amacıyla uyuyan hücreler aracılığıyla halkımız ve askeri güçlerimize yönelik saldırı girişimlerinde bulunmaktadır.

Güçlerimizin bu unsurlara yönelik operasyonları kapsamında bir süredir saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen kişiler takibe alınmıştır.

6 Kasım tarihinde gerçekleştirilen operasyonla bu çete grubu sorumlularından İsmail Zaim isimli çetebaşı yakalanmıştır.

Çetebaşı, Suriye’nin kuzeyindeki işgal saldırılarında aktif bir biçimde yer alan ve bir süre önce açığa çıkan bir videoda şehit YPJ savaşçısı Amara Rênas’ın cenazesine saldırdığı görülen çete sorumlularından Muhammed Zaim’in de kardeşidir.

Ceyş el-İslam adlı çete grubunda sorumlu olan çetebaşı Zaim’in kardeşiyle iletişim halinde olduğu, birlikte saldırı ve üst düzey QSD komutanlarına ilişkin suikast planlamaları yaptıkları tespit edilmiştir.”