image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez” ifadeleriyle ilgili açıklamada bulunan Kürt Dil Platformu, anadilde eğitim talebinde bulundu.

Selçuk'un ifadelerine tepki gösteren Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefhan Ciziri yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kürtçe konusunda yaptığımız imza kampanyasının ardından sık sık devlet görevlilerinin faaliyetlerine, mesajlarına ve açıklamalarına rastlıyoruz. Hükümet yetkilileri son zamanlarda Kürtçe konusundaki tartışmalara katılıyor. Örneğin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez’ dedi. İnsanlar bu ifadeler karşısında şaşkına dönüyor.

Milli Eğitim Bakanı, bugün ortaokullarda ve bazı üniversitelerde Kürtçe ve diğer birçok dilde eğitimin mevcut olduğunu bilmiyor mu? Üniversitelerdeki seçmeli dersler ve eğitim Kürtçe değil mi? Bütün bu diller anadiller değil mi? Bilindiği üzere her dil başlı başına bir anadilidir.”

Ayrıca yapılan açıklamada, “Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim bilimleri alanında profesördür” denilerek, “İnsanlar genellikle bu tür insanlardan modern ve bilimsel standartlara sahip; insan haklarına, demokratik değerlere ve eşitliğe inanan, sorunlara çözüm üreten cevaplar bekler” sözlerini kullandı.