image

PeyamaKurd - ABD-İran arasındaki krize ilişkin açıklamada bulunan Irak Başbakanı Abdulmehdi, "Irak, ABD ile İran arasındaki anlaşma veya gerginlikten direkt etkilenebilen bir ülke. ABD ile İran arasındaki gerginliğin azaltılması için iki ülkeye de yakında heyet göndereceğiz" ifadesini kullandı.

ABD ve İran arasındaki gerginliğin azaltılması için iki ülkeye yakında heyet göndereceklerini belirten Abdulmehdi, tarafları sağduyuya ve uluslararası standartlara uyma çağrısında bulundu.

Irak’ın başkenti Bağdat'ta düzenlediği haftalık basın toplantısında konuşan Abdulmehdi, ülkesinin ABD ile İran arasında yaşanan gerginlikten etkilenebilen bir konumunda bulunduğunu ifade ederek, "Irak, ABD ile İran arasındaki anlaşma veya gerginlikten direkt etkilenebilen bir ülke. Bu gerginliğin azaltılması için Avrupa'daki önemli ülkelerle görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Avrupa'nın bu konudaki vizyon ve görüşü bizimle aynı" sözlerine yer verdi.

Abdulmehdi, "ABD ile İran arasındaki gerginliğin azaltılması için iki ülkeye de yakında heyet göndereceğiz” diyerek şöyle devam etti, "Tüm tarafları, sakin olmaya ve tehlikeden uzak durulması için uluslararası standartlara riayet etmeye çağırıyoruz.”

İran ile ABD arasında bir çatışma veya savaşı körükleyen Irak, İran, ABD ve İsrailli bazı tarafların bulunduğunu savunan Abdulmehdi, "Bunların amacı bölgede ve ülkeler içinde ayrışma ile bölünmenin yaşanması" açıklamasında bulundu.