image

PeyamaKurd - Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, Rojava ve Kürdistan Bölgesi’nde Kürt güçleri ile çalışmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. Myles, “Kürtler beni seviyor. Bana Kak Myles diyor. İmkan olsa burada daha uzun süre çalışmak isterim” dedi. 

“DSG güçlü durumda”

Suriye Güçleri’nin (DSG) güçlü durumda bulunduğunu söyleyen Caggins, “DSG bölgede IŞİD’i bitirebilecek kabiliyete sahip. Koalisyon da DSG’ye desteğini sürdürüyor. IŞİD Heseke’de çok zayıf, Fırat’ın doğusunda (Deyrezor) uyuyan hücreleri var. IŞİD bu bölgelerde günlük 5 milyon dolar gelir elde ediyordu. Şimdi bu bölgelerin korunması için DSG’ye destek veriyoruz” diye konuştu. 

Bazı kişilerin dışarıdan müdahale ederek Arap aşiretleri ile DSG’nin ilişkilerini bozmaya çalıştığını dile getiren Albay, “Deyrezor’da bu şekilde Arap aşiret lideri öldürüldü. Bu yüzden çok üzgünüm. Fakat bizim bölge halkı ile ittifakımız ve onların kendi arasındaki ittifakı devam edecek” dedi. 

“Kürtler bana Kak Myles diyor” 

Rojava Özerk Yönetimi ile ABD’li bir şirket arasında imzalanan anlaşmaya yönelikte konuşan Caggins, “Bunlar özel kararlar, Koalisyon bu tür kararlar süreçlerine katılmıyor. Fakat Suriye’nin kuzeydoğusundaki halk için ekonomik imkanlar sınırlıdır. Bölgenin altyapısı zayıftır” dedi. 

“Generel Mazlum Abdi ile ilişkiniz nasıl?” sorusuna ise, “General Mazlum’u görme onurunu yaşadım. Ben daha çok Mustafa Bali ve Kino Gabriel ile çalıştım. IŞİD’e karşı mücadele profesyonelce bu müttefiklerimizle çalışma şerefine sahip olduk” yanıtını verdi.  

Gerek Rojava’da, gerekse de Kürdistan Bölgesi’nde Kürt güçleri ile ortak çalışmalara katıldıklarını dile getiren Caggins, “Kürtler beni seviyor. Bana Kak Myles diyor. İmkan olsa burada daha uzun süre çalışmak isterim” diye konuştu.