image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Azeri ve Ermeni mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmeler sonuç vermedi. Dağlık Karabağ’da Azeri ve Ermeni güçleri arasındaki çatışmalar ise sürüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Dağlık Karabağ'da ateşkesin sağlanması amacıyla Cuma günü Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile Washington'da ayrı ayrı görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada görüşmelerin yaklaşık birer saat sürdüğü belirtildi. Açıklamada Pompeo'nun her iki bakana da "şiddetin sona erdirilmesi ve sivillerin korunmasının önemini vurguladığı" belirtildi.

Pompeo ABD'nin sorunun "güç kullanımı ya da tehdidi olmadan, toprak bütünlüğü ve halkların eşit hakları ve kendi kaderini tayini" temelinde çözümünden yana olduğunu ifade etti.

Taraflar birbirini suçladı

Bayramov ise Pompeo'ya Dağlık Karabağ'daki "Ermeni işgalinin sona ermesi gerektiğini" söyledi. Bayramov Azerbaycan'ın siyasi çözüme ve müzakerelere açık olduğunu ifade ederek "Ermenistan anlamlı müzakerelerden kaçınmayı durdurmalı ve kalıcı barışı tercih etmeli" diye konuştu.

Azerbaycan'ın saldırganlık içinde olduğunu ileri süren Mnatsakanyan ise "Azerbaycan tarafının saldırganlığı Türkiye'nin doğrudan müdahalesiyle, doğrudan askeri teknik desteği, bölgeden askeri teröristlerin ithal edilmesiyle gerçekleşiyor" diye konuştu.