image

PeyamaKurd - Batı Kudüs'teki Başbakanlık Ofisinde ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook ile görüşen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu yaptığı açıklamada, İran'ın Suriye'ye kök salıp yerleşmesine izin vermesi halinde Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yönetiminin geleceğini tehlikeye atacağını dile getirdi.

Yapılan görüşmenin ardından Brian Hook ile ortak basın toplantısı düzenleyen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, iran ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Taraflar görüşmede, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 13 yıldır İran'a uyguladığı ve ekim ayında sona erecek silah ambargosunun uzatılması gerektiğine dikkat çekti.

İsrail Başbakanı Netanyahu, İran'ın Suriye'ye yerleşmesine izin vermeyeceklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

"İran'daki Ayetullahlara sesleniyorum; İsrail, kendisine karşı Suriye'de terör ve askeri cephe açılmasını önlemek için gerekli adımları atmaya devam edecek. Beşşar Esad'e de şunu söylemek istiyorum; ülkenin ve rejiminin geleceğini riske atıyorsun. İsrail, İran'ın Suriye'de askeri varlığa sahip olmasına izin vermeyecek." 

ABD'li temsilci ise yaptığı açıklamada, İran'a uygulanan silah ambargosuna değinerek, "Ambargo kaldırılırsa İran savaş uçakları, saldırı helikopterleri, savaş gemileri gibi silahları ithal edebilecek. Daha sonra da bu silahları vekaletini yürüten gruplara gönderecek. Bölgede ihtiyaç olan son şey daha fazla İran silahı" sözlerini kullandı.