image

PeyamaKurd - Ülkesine yönelik silah ambargosunun kalmasına ilişkin açıklamada bulunan İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, Rusya ve Çin ile BM’nin silah yaptırımlarının son bulmasıyla birlikte diğer ülkelerle silah alışverişlerine yasal olarak başlayacaklarını ifade etti.

BM’nin silah yaptırımlarının son bulmasıyla birlikte diğer ülkelerle silah alışverişlerine yasal olarak başlayacaklarını dile getiren İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, Rusya ve Çin ile silah yaptırımları sonrası için geçerli olacak silah anlaşmaları olduğunu belirterek, “Rusya ile hava kuvvetlerimizi güçlendirecek anlaşmalar imzaladık” ifadesini kullandı.

Hatemi, İran’ın bölgede silah yarışına girmek istemediğini kaydederek, “Bölgeyi barut fıçısına dönüştüren silah yarışına dahil olmak istemiyoruz. Bölgede istikrar ve güvenliği sağlamak için Körfez ülkeleri ile de her türlü silah anlaşmasına hazırız” sözlerine yer verdi.

Dağlık Karabağ'da Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki askeri gerilime ilişkin de konuşan Hatemi, Ermenistan’a İran üzerinden silah gönderdiği iddialarını yalanlayarak, “İran üzerinden Ermenistan’a silah gönderildiği doğru değil” açıklamasında bulundu.

Hatemi ayrıca Karabağ sorununun çözümünde Türkiye’nin rolüne de değinerek, “Bölgede önemli bir güç olan Türkiye’nin, Karabağ sorunun diplomatik yollarla çözülmesine yardım etmesini bekliyoruz” dedi.