image

PeyamaKurd - Afganistan'dan İran'a sınırı geçmeye çalışırken İran güvenlik güçleri tarafından işkenceyle boğularak öldürülen mültecilerin bu kez de araçları silahlarla tarandı. Araçta bulunan 3 Afgan mülteci yanarak hayatını kaybettiği belirtildi.

Afgan göçmenlerin bulunduğu bir araca saldıran İran güçleri, açtıkları ateş sonucu aracın alev alması nedeniyle 3 Afgan göçmen yanarak can verdi. 

İran silahlı güçlerinin saldırısına yönelik açıklamada bulunan Afganistan Dışişleri Bakanlığı, İran'ın Yezd kentinde göçmenlerin bulunduğu araca polis tarafından ateş açıldığı, daha sonra alev alan araçta bulunan 3 Afgan'ın hayatını kaybettiği, 4 Afgan göçmenin de yaralandığı ifade edildi. 

Saldırı sonrası yanan araç ile ilgili sosyal medyada hızla yayılan bir videoda, alev alan aracın içinden çıkmayı başaran ancak vücudunda çeşitli yanıklar bulunan bir Afgan genç, çevredekilere yandığını söyleyerek kendisine biraz su vermeleri için yalvarıyor. 

Öte yandan Afganistan Dışişleri Bakanlığı, sosyal medyada paylaşılan videonun gerçek olduğunu ve yanarak can veren Afgan kurbanların kimliğinin tespit edilmeye çalışıldığını bildirdi.