image

PeyamaKurd - Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile telefonda görüşen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'yi Venezuela'ya giden petrol tankerlerine müdahale etmemesi konusunda uyardı. 

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede ikili ilişkiler ve ABD ile İran arasındaki gerginliği ele alan Ruhani ile Al Sani, Tahran ile Doha arasındaki ilişkilerin tüm alanlarda daha fazla güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. 

Ruhani görüşmede, İran'ın Venezuela'ya gönderdiği petrol tankerlerine ABD'nin müdahale edeceği iddiasına değinerek, "Petrol tankerlerimiz, Karayip Denizi'nde ya da dünyanın herhangi bir yerinde Amerikalılar tarafından bir sorunla karşılaşırsa bunun karşılığında onlar da sorun yaşayacaktır” sözlerine yer verdi. 

Çatışma taraftarı olmadıklarını ancak ülkenin egemenliği, toprak bütünlüğü ve ulusal güvenliğine karşı tehditlere kayıtsız kalmayacaklarını dile getiren Ruhani, "Amerikalıların bir hata yapmayacaklarını umuyoruz" dedi. 

Katar Emiri Al Sani ise, bölge güvenliğinin sağlanması için tüm bölge ülkelerinin ortak hareket etmesi gerektiğini belirterek, "Bölge ülkeleri olarak bölgedeki su yollarının güvenliğini sağlamak için birbirimizle iş birliği yapmalıyız” ifadesini kullandı. 

Katar Emiri ayrıca görüşmede, "Biz her türlü gerginliğe karşıyız ve gerginliğin azaltılması için tüm çabamızı ortaya koyacağız” dedi.