image

PeyamaKurd - Suriye’nin Deyrezzor bölgesinde askeri üslere sahip olan İran, bölgeye çok sayıda Devrim Muhafızlarına bağlı Şii militanları yerleştirdi.

Irak ile Suriye sınırının kesiştiği stratejik öneme sahip Bukamal kentine 300 kadar İran Devrim Muhafızlarına bağlı Şii militanın yerleştirildiğini aktaran yerel gözlemciler, Irak ve Afgan kökenli Şiilerden oluşan bu gücün Bukamal kentinin kritik noktaları ile birçok tarım çiftliğine yerleştirildiklerini iddia ettiler.

Deyrezzor bölgesinin Bukamal kentinde geniş bir alanda İmam Ali adlı bir üs inşa eden İran, artan hava saldırılarından korunmak ve askeri üssün devamlılığını sağlamak için yerin altındaki inşa faaliyetlerini devam ettiriyor.

İsrail hedefli menzil’ 

Temmuz ayından bu yana sık sık İsrail ve Suudi Arabistan hava kuvvetlerinin saldırılarına uğrayan ve tahrip edilen İmam Ali askeri üssü, tahribatın asgariye indirilmesi amacıyla yapımı yeraltına çekildi.

Irak ile kara yolu lojistiğinin sağlanması açısından büyük öneme sahip olan bölgeyi elinde tutmak için ısrarlı bir çaba gösteren İran; bölgeye yerleştireceği kendi yapımı olan hava sistemleri ile İsrail’i vurabilmek için uygun bir menzile sahip olmayı amaçlıyor.