image

PeyamaKurd - Tahran'ı ziyaret eden Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile, ABD'nin Suriye'deki İran destekli gruplara yönelik saldırısını masaya yatırdı.

Ziyaret ile ilgili İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Zarif resmi temaslarda bulunmak üzere Tahran'a gelen Iraklı mevkidaşı Hüseyin ile bölgesel gelişmeleri, siyasi ve ekonomik iş birliği ile sınır ticaretini değerlendirdi.

Cevad Zarif görüşmede, ABD'nin Suriye'de düzenlediği saldırıyı kınayarak, eylemin yasa dışı ve Suriye egemenliğinin ihlali olduğunu ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı, Irak'taki son gelişmeleri ve Erbil'deki saldırıları "şüpheli" şeklinde nitelendirerek bunun İran ile Irak ilişkilerini bozmaya yönelik bir plan olabileceğini ileri sürerek, Bağdat hükümetinin saldırının sorumlularını yakalaması gerektiğini kaydetti.

Ayrıca görüşmede Zarif, İran petrol tankerlerinin Irak sınırında karşılaştığı sorunların da Irak makamları tarafından çözülmesi temennisinde bulundu.