image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Irak topraklarındaki askeri operasyonlara son verilmesini isteyen Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahhaf, söz konusu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve Arap Birliği’ne başvurabileceklerini belirterek, “Elimizde ayrıca ekonomik etki araçları var” dedi. 

Rus medyasına açıklamada bulunan Bakanlık Sözcüsü Sahhaf, “Irak, bu sorunun görüşülmesi için BMGK’yı acil toplanmaya çağırabilir, Arap Birliği, İslam İşbirliği Örgütü ve diğer kurumlara başvurabiliriz” sözlerine yer verdi. 

Sözcü Sahhaf, Türkiye’ye ekonomik dahil diğer etki araçlarına da sahip olduklarını dile getirerek, “Irak’ta onlarca Türk ekonomik ve yatırım şirketi bulunuyor, iki ülke arasındaki ticaret hacmi yıllık 16 milyar doları geçiyor” dedi.

Ayrıca açıklamasında halihazırda Irak’ın sorunu diyalog yoluyla çözüme kavuşturmaya çalıştığını kaydeden Sahhaf şu ifadeleri kullandı:

“Tüm bu etki araçları, Irak hükümetinin elindeki kozlar, ama biz bölgenin güvenliğine olumsuz yansıyan bu sorunun aşılması için olası ortak yol olarak halen politik diyalog ve iyi komşululuk ilkelerini değerlendiriyoruz."