image

PeyamaKurd - Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve İngiltere'nin Orta Doğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı James Cleverly ile ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptı.

Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin süren aldırılarını durdurmak ve Irak topraklarına sevk ettiği güçlerini geri çekmek için Almanya, İngiltere ve Fransa hükümetlerinin aktif bir rol oynamaları gerektiğinin çağrısında bulundu.

Bakanlıktan yapılana açıklamada, görüşmelerde, Irak'taki önemli siyasi ve güvenlik gelişmelerinin yanı sıra geçtiğimiz gün Sidakan Kasabasında iki Kürt Komutanın ölümüne neden olan Türkiye'nin saldırısı konuşuldu.

Fuadı Hüseyin, Türkiye'nin Irak'ın egemenliğini ihlal etmesini reddettiğini kaydederek, Kürdistan’ın Erbil kentindeki Sidakan bölgesine yapılan son saldırıyı da kınadı.

Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin süren saldırılarını durdurmak ve Irak topraklarına sevk ettiği güçlerini geri çekmek için Almanya, İngiltere ve Fransa hükümetlerinin aktif bir rol oynamaları gerektiği dile getirdi.