image

PeyamaKurd - Irak Başbakanı Mustafa Kazimi'nin, 6 Haziran 2021'i erken seçim tarihi olarak göstermesi sonrası gözlerin çevrildiği Irak Yüksek Seçim Komiserliği, söz konusu tarihte seçime hazır olduklarını açıkladı.

Irak Yüksek Seçim Komiserliği’nden yapılan açıklamaya göre, "Başbakan Mustafa Kazimi’nin belirlediği 6 Haziran 2021 tarihindeki seçime hazırız" denildi. 

Kazimi’nin dün erken seçim tarihini açıklaması sonrası ülkede siyasi tartışmalar alevlendi. Irak Başbakanı'nın bu hamlesine destek verenler kadar karşı çıkan siyasi lider ve gruplar da yer alıyor.

“Kim, nasıl yaklaşıyor?” 

Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi, erken seçim için meclisin kendisini feshetmesi gerektiğini ifade ederek, “Irak’ın ve ülke evlatlarının gösterdiği fedakarlığa saygı çerçevesinde daha erken bir seçim yapılması için, basına açık ve Başbakan ile Cumhurbaşkanı'nın da hazır bulunacağı olağanüstü oturum çağrısı yapıyorum” diye konuştu. 

İran’a yakın eski Başbakan Nuri Maliki, başbakan ve cumhurbaşkanı'nın parlamentoyu feshetmek değil, bunu sadece talep edebileceklerini söyledi. 

Kazimi cephesinde sayılan Şii lider Ammar el-Hekim ile eski Başbakan Haydar Abadi ise erken seçim adımını desteklediklerini açıkladı. 

Sünni liderlerden Usame Nuceyfi başkanlığındaki Kurtuluş ve Kalkınma Cephesi’nden yapılan açıklamada Kazimi’nin seçim tarihini belirlemesini destekledikleri kaydedilerek, "Seçim, şeffaf ortamda yapılmalı ve halkın iradesini yansıtabilmeli" denildi.