image

PeyamaKurd - Türkiye'nin gerçekleştiği hava saldırılarına yönelik açıklamada bulunan Irak Parlamentosu 1'inci Başkan Yardımcısı Hasan Kerim Kabi, “Bu saldırıların tekrarlanması tüm uluslararası hukukun ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının açık bir ihlalidir. Bu ihlallere derhal yanıt verilmelidir” ifadesini kullandı.

Türkiye’ye ait savaş uçaklarının Sidekan nahiyesindeki bombardımanına ilişkin tepki gösteren Hasan Kerim Kabi, söz konusu bombardımanın Ankara ile Bağdat arasındaki tarihi bağları ciddi bir şekilde zedelediğini belirterek, bu saldırıyı Irak’ın egemenliğinin ihlali olarak değerlendirdiklerini vurguladı.

Bağdat'tan Ankara'ya nota...

Iraklı yetkili açıklamasında saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirterek, Irak hükümetinin Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ni çağırarak, Ankara’ya “güçlü bir mesaj verilmesi gerektiğine" dikkat çekti.

BMGK'ya da çağrıda bulunan Kabi, “Bu saldırıların tekrarlanması tüm uluslararası hukukun ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının açık bir ihlali olduğunu, BMGK’nın bu ihlallere derhal yanıt vermesi gerektiğini” ifade etti.

Bugün Kürdistan Bölgesi'nde TSK'ya ait savaş uçakları, Irak ordusuna bağlı sınır birliklerinin aracını vurdu. Saldırıda Irak ordusuna bağlı 2 komutan yaşamını yitirdi.

Türkiye'nin Irak ordusu aracına yaptığı saldırıya tepki

Kürdistan basınına konuyla ilgili açıklamada bulunan Erbil’in Soran ilçesine bağlı Sidekan Nahiyesi Müdürü İhsan Çelebi, Türkiye’ye ait savaş uçaklarının Irak ordunun askeri aracını bombaladığını duyurdu.

Nahiye Müdürü Çelebi, askeri aracın Irak ordusuna bağlı sınır muhafızlarına ait olduğunu dile getirerek, hava saldırısı sonucu can kaybının yaşandığını belirtti.

PKK'ye bölgeyi bombardıman hedefi yapılmaması konusunda uyarı

Ayrıca bugün TSK'nın yaptığı hava saldırısında 3’üncü Tugay Komutanı Zübeyir Hali ve sınır birliklerine bağlı 2'nci Alay Komutanı Muhammed Reşid yaşamını yitirdi.

Konuyla ilgili askeri kaynaklara göre komutanın, sınırdan uzaklaşmaları ve bölgeyi bombardımanların hedefi yapmamaları için PKK’lilerle konuşmaya geldiği ve o sırada bombardımanın gerçekleştiği bilgisiner verildi.