image

PeyamaKurd- İdlib'de rejim güçlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) hedef alan hava saldırısında 33 Türk askerinin öldürülmesi haberi dünya basınında da geniş yer aldı.

Amerika’nın bilinen gazetelerinden New York Times, saldırının savaşının seyrini değiştirebileceği yorumunda bulundu.

New York Times: "Türk ordusu, Suriye'nin kuzeybatısındaki hava saldırısında büyük kayıp yaşadı. Bu saldırı Suriye'deki savaşın seyrini değiştirebilir. Türk yetkililer saldırının Suriye hükümetine bağlı birlikler tarafından gerçekleştiğini söyledi, ama son haftalarda bölgede hava saldırıları düzenleyen taraf Rus savaş uçaklarıydı. Muhalefet, Türkiye'nin Amerikan veya NATO veya hava desteği olmadan Suriye'de müdahalede bulunmasını sorguluyor" şeklinde yorumlandı.

Guardian gazetesi: İki ülke arasındaki ilişkiler İdlib nedeniyle ciddi bir sınavdan geçiyor

Guardian gazetesi ise Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin İdlib konusu ile ciddi bir sınavdan geçtiğini belirterek, "Hayatını kaybeden Türk askerinin sayısının 22 ila 70 arasında değiştiğine dair haberler geliyor. Türk kaynaklar saldırıdan Suriye rejimini suçladı ama İdlib'deki bazı kaynaklar ve teyit edilemeyen gece görüntüleri saldırının Rus hava kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğine işaret ediyor. Rusya üç aydır İdlib'de Şam'a yardım ediyordu.

Ankara ile Moskova arasında önemli ticaret, enerji ve savunma bağları olsa da, iki ülke arasındaki ilişkiler Suriye'deki şiddet olayları nedeniyle bir sınavdan geçiyor, farklı tarafları destekliyorlar" sözlerine yer verdi.

Financial Times gazetesi: Rusla ile topyekün bir çatışma olabilir

Financial Times gazetesi, Türkiye'de bir ay içinde hayatını kaybeden asker sayısı 43'e çıktığı ifadesini kullanarak, “Saldırı, Türkiye'yi Suriye rejimi ile Rus müttefiklerine karşı topyekûn bir çatışmaya itme riski taşıyor. Erdoğan, Esad birliklerinin bölgeden çekilmesi için Şubat ayı sonuna kadar süre tanıdı ve çekilmemeleri durumunda Türkiye'nin zorla birlikleri bölgeden uzaklaştıracağı tehdidinde bulundu.

Bu saldırıyla, İdlib'deki insani krizi ve mülteci akınını önlemeye çalışan Türkiye, Nato üyesi müttefiklerinden destek çağrısını yineleyecektir. Şimdiye kadar hiçbir Nato üyesi 5. Maddenin resmi olarak devreye girmesi için görüşmelerde bulunmadı” dedi.