image

PeyamaKurd - İran destekli militanlardan oluşan Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, Suudi Arabistan milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait Eş-Şeybe petrol sahasına insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlenen saldırının Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ciddi bir uyarı olduğunu ifade etti. 

Yemen’de Husi lider Abdulmelik Husi, Husilere ait 'El-Mesira' televizyonunda yayımlanan konuşmasında, Şeybe petrol sahasına düzenlenen saldırının 'alınması gereken ortak bir ders ve BAE'ye ciddi bir uyarı' olduğunu dile getirdi. 

Şeybe petrol sahasının, Suudi Arabistan-BAE sınırı yakınında yer aldığına ve en yakın Yemen sınır noktasına bin 100 kilometre uzakta bulunduğuna dikkati çeken Husi, kendilerine yönelik saldırıların sürmesi halinde askeri kabiliyetlerinin daha da artacağını belirtti. 

Husiler daha önce BAE'deki bazı hedefleri vurma tehdidinde bulunmuştu. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, sabah saatlerinde ülkenin milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait eş-Şeybe petrol sahasındaki doğal gaz santrallerinin İHA saldırısına uğradığını açıklamıştı.