image

PeyamaKurd - Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) milletvekilleri, belediye başkan adayları, merkez yürütme kurulu üyeleri ve parti meclisi üyelerine 3 Ocak’ta tehdit mailleri gönderildiği ortaya çıktı.

“İntikam Timi” adlı bir grubun imzasını taşıyan maillerde, “Bu ülke sahipsiz değildir”, “Son bir defa uyarıyoruz aksi takdirde olacaklardan sorumlu değiliz”, “Her şeyin bedeli ağır olacak bunu unutmayın”, “Her şeyden öte geçmişin hesabını soracağız! O kazdığınız hendeklere gömeceğiz sizleri, çember daralıyor” gibi ifadelerinin yanı sıra küfür ve hakaretler içeren sözler yer aldı.

Söz konusu maillerin gelmesi sonrası HDP'nin hukuk komisyonu yasal işlem başlatmak amacıyla faaliyete geçti.

‘Sorumlusu AKP’dir’

Konuya yönelik bilgi veren HDP Hukuk Komisyonu Üyesi ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, her seçim döneminde iktidar tarafından hedefe konulduklarına vurgu yaparak, “Bir parti üyemizin tırnağı dahi kanarsa bunun sorumlusu AKP'dir” diye konuştu.

Tehdit maillerinin gelmesi sonrası araştırma yaptıklarını ve partilerinin üst düzey yönetici kademelerine kadar maillerin gönderildiğini söyleyen

Başaran, “Bu kadar kutuplaştırılmış bir toplumda bu tehditleri dikkate alıyoruz" ifadelerini kullanarak, yasal işlemlere başladıklarını kaydetti.

Maillerin kendilerine sorumluluk atfedilen bir grup tarafından gönderilmiş olabileceğini söyleyen Başaran, "Partimize ve çalışanlarımıza dönük her seçim öncesi hedef gösterilme ve linç edilme politikası uygulandı.

Kutuplaştırıcı siyaset dilini gördüğümüz ise bu belli bir grubun işi olabileceği gibi farklı organizasyonların hazırlığı da olabilir” dedi.