image

PeyamaKurd - Bugün partisinin grup toplantısında konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan “Kürtler ne ettir ne tırnaktır. Kürtler bir halktır ve bir halk olarak dünya halkları gibi kimliğiyle, kültürüyle, diliyle nasıl onurluca yaşadıysa bundan sonra da yaşamaya devam edecektir” ifadesini kullandı. 

Buldan açıklamalarında, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “Türkler ve Kürtler et ve tırnak gibidir” sözlerine tepki gösterdi. 

HDP Eş Genel Başkanı Buldan konuşmalarında, Kürt sorununun eninde sonunda müzakere masasında çözüleceğini belirterek şu açıklamalara yer verdi: 

“Bir yandan Kürt düşmanlığı yapıp diğer yandan da Kürtlerle etle tırnak gibiyiz diyenlere de yeri gelmişken şunu hatırlatıyoruz: Tarih boyunca Kürt halkına en ağır zulümleri yaptınız. Asit kuyularına attınız, darağaçlarında astınız, işkencelerde faili meçhul cinayetlerde öldürdünüz. Mezarlarına dahi saldırdınız. Bir anneye oğlunun kemiklerini kargoyla gönderecek kadar insanlıktan çıktınız. 

Kürtlerin seçtiği belediyeleri birer birer gasp ettiniz. Kürt halkı sizi ve zihniyetinizi çok iyi tanımaktadır. Kürtler ne ettir ne tırnaktır. Kürtler bir halktır ve bir halk olarak dünya halkları gibi kimliğiyle, kültürüyle, diliyle nasıl onurluca yaşadıysa bundan sonra da yaşamaya devam edecektir.” 

Rojava’daki Kürt birliğien dikkat çeken Buldan, “İçeride sürdürülen gözaltı, tutuklama operasyonlarıyla eş zamanlı olarak iktidar Kuzey Suriye’de, Kobani’de, sınır ötesinde operasyonlar düzenlenmektedir” dedi.