image

PeyamaKurd - Haşdi Şabi'nin yaptığı açıklamaya yanıt veren Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Türkiye'nin Irak topraklarında gözü olmadığını, birleşik Irak'ın destekçisi olduğuklarını ifade etti.

Irak Devlet televizyonuna demeç veren Heşdi Şabi’ye bağlı Asayib Ehlilhak Örgütü Lideri Kays el-Gazali, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kürdistan Bölgesi sınırlarında sürdürdüğü operasyonlarına değinerek, Türkiye’nin Irak topraklarında gözü olduğunu ileri sürdü.

El Gazali açıklamasında, “Bir sonraki Türk tehdidi Amerikan tehdidinden daha tehlikeli olacak” diyerek, “Türkiye, Kürdistan Bölgesi'ni işgal ettikten sonra Musul için de hak talep edecek” iddiasında bulundu.

Kays el-Gazali’nin açıklamalarına sosyal medya hesabı üzerinde Arapça yanıt veren Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ise şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye’nin Irak’ın topraklarında gözü olduğunu ileri süren zihniyete sesleniyorum. Kendi hayal dünyanızda yarattığınız asılsız iddialarla, Irak’ın egemenlik ve toprak bütünlüğüne asıl tehdit teşkil edenlerin üzerinden dikkatleri Türkiye’ye çekmeye boşuna çalışmayın. Türkiye, bir ve bütün Irak’ın en güçlü destekçisidir. Bu gerçeği en iyi Irak halkı bilir. Irak halkını kandıramazsınız."