image

PeyamaKurd - Irak’ta bulunan ABD’ye ilişkin açıklamada bulunan Haşdi Şabi çatısı altında yer alan Nuceba Hareketi, ABD güçlerini Irak’tan çıkaracaklarını ve Iraklı Şii din adamı Ayetullah Kazım el-Hairi’nin ABD askerlerinin Irak’tan çıkarılmasına yönelik fetvasına uyacaklarını duyurdu.

Konuyla ilgili açıklamada Nuceba Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Nasr el-Şemmeri, “Irak’ı savunma süreci devam ediyor. Gerekli olanı yapmaya devam edeceğiz. Şimdi yüksek dini merci tarafından ABD güçlerinin Irak’taki varlığıyla ilgili verilmiş çok açık bir fetva elimizde. Bu fetvanın uygulanması için elimizde bulunan askeri ve siyasi gücü kullanacağız” ifadesini kullandı.

ABD’nin Haşdi Şabi gruplarına karşı yeni bir süreç başlattığını kaydeden El-Şemmeri, “ABD’lilerin başlattığı Haşdi Şabi karargahları ve silah depolarına saldırı sürecine karşı biz de kendimizi savunacağız” dedi.

Nuceba Hareketi Genel Sekreteri Ekrem Kabi, ABD’nin terör listesinde yer alıyor. Haşdi Şabi'nin mühimmat deposunun bulunduğu Şuheda, Eşref, Sakr ve Beled üslerine, 19 Temmuz-20 Ağustos tarihlerinde hava saldırıları düzenlenmişti.