image

PeyamaKurd - Suriye muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu Üyesi Nasr Hariri, PYD ile ENKS arasındaki müzakerelerin başarıyla sonuçlandığını söylemek için henüz erken olduğunu savundu. Hariri ayrıca, Rojava’da Özerk Yönetim fikrinden vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

Daha önce Suriye muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu Başkanı da olan Kurul’un şu anki üyesi Nasr Hariri, Rûdaw’daki bir programa katılarak açıklamalarda bulundu.

Hariri, ABD’nin Suriye’ye uyguladığı "Sezar" yaptırımları sayesinde Rusya ve İran’ın da Suriye rejimini ekonomik, siyasi ve toplumsal çöküşten kurtaramayacağını vurguladı.

“Özerk Yönetim fikrinden vazgeçsinler”

Rojava’daki “Özerk Yönetimin” Suriyeliler tarafından kabul edilmediğini iddia eden Nasr Hariri, “Bu örgütlenmenin birçok askeri yabancı kişilerden oluşuyor. Özerk Yönetim fikrinden vazgeçsinler, PKK’den vazgeçsinler, baskılarına son versinler. Bütün Suriyelilerin kabul ettiği bu kırmızı çizgilerden vazgeçerlerse o zaman içerisinde Kürtlerin de yer aldığı muhalefetle görüşmeleri konusunda bir engel kalmaz. ENKS ile anlaşmaları da başarıyla sonuçlanır mı bilmem” dedi.

Kürtlerin Federalizm talebine karşı olmadıklarını ve bu talebin tartışılabileceğini de belirten Hariri, “Ancak federalizm dayatmalarına karşıyız. Bu konu tüm Suriye halkını ilgilendiriyor, onlar bu konuda kararı verecek. Herkes kendi fikirini ve çözüm önerisini sunar” diye konuştu.