image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Libya’daki varlığına değinen Halife Hafter yanlısı Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Mismari, Türkiye’nin Libya’ya silah sevkiyatına uygulanan uluslararası ambargoyu ihlal ettiğini ileri sürdü. 

Basın toplantısında ülkedeki gelişmelere değinen Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed el-Mismari, “Türk halkının iyi niyetine rağmen Erdoğan rejimi, ülkemize karşı saldırganlığına devam ediyor. 

Libya’da barışçıl çözüm sürecinin gelişiminin garantörü olarak hizmet etmesi gereken uluslararası ambargoyu delen Türkiye tamamen aleni olarak ülkemize vatandaşlarımızı öldüren yüzlerce zırhlı araç, top, insansız hava aracı, ağır makineli tüfek ve diğer saldırı silahlarını ve ayrıca büyük miktarda mühimmat ve özel ekipman gönderiyor” sözlerine yer verdi. 

Türkiye’nin Libya’ya gönderdiği silah türlerine ilişkin iddia 

Mismari açıklamasında, Türkiye’nin Libya’ya gönderdiği silah türleriyle ilgili iddiada bulunarak, “En az 8 adet Türk yapımı 107 mm T-107 çok namlulu roketatar, 10 saldırı maksatlı insansız hava aracı, yaklaşık 70 adet Kirpi ve Vuran zırhlı savaş aracı, 260’tan fazla Türk yapımı arazi aracı, 100’den fazla ağır makineli tüfek kullanılıyor” ifadesini kullandı. 

Hafter Sözcüsü Mismari, Trablus’un güneyindeki çatışmalarda Libya Ulusal Ordusu’nun eline geçtiği iddia edilen Kirpi zırhlı araçlarından birinin kamera kayıtlarını göstererek, “Video analiz ve kaydedicinin donatıldığı navigasyon sistemi, bu aracın radikal aşırılıkçıların tarafında çatışmalara katılmak üzere Türkiye’den Libya’ya geçtiği tüm yolu canlandırma fırsatını sağladı” dedi. 

“Türkiye, Suriyeli militanları Libya’ya transfer etti” 

Açıklamasında, “Türk hükümeti, tüm terörle mücadele taahhütlerini çiğneyerek Suriye’de yenilgiye uğrayan aşırılık yanlılarının Libya topraklarına transferini organize etti” diyen Sözcü Mismari şu açıklamada bulundu: 

“Elleri dirseklere kadar sivillerin kanına bulaşmış binlerce radikal buraya Türkiye üzerinden Türk uçaklarıyla, Türk uzmanların komutası altında geldi. Toplamda Türkler tarafından Libya’ya 7 binden fazla yabancı militan ulaştırıldı. Sadece son bir hafta içinde tekfircilerin işgalindeki Trablus’a Türkiye’den paralı asker, militan ve modern silah ve teçhizat dolu 37 uçak geldi.”