image

PeyamaKurd- Milletvekilliği düşürüldükten sonra gözaltına alınan  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu tutuklandı.

Güven Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne, Farisoğulları da Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildikleri öğrenildi.

Milletvekilliği düşürülmesi işlemi yapılan ve Bakırköy’deki evinde gözaltına alınan CHP’li Enis Berberoğlu da çıkarıldı mahkemece cezasının kalan infazını tamamlaması için yeniden tutuklanarak Maltepe Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.

Farisoğulları hakkında, Diyarbakır 2’inci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada, "örgüt üyeliği" iddiasıyla 9 yıl, Leyla Güven hakkında ise yine aynı mahkemece, aynı iddia ile 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti.

Farisoğulları ve Güven'e yargılandıkları davada verilen cezalar, Yargıtay 16'ıncı Ceza Dairesince onanmıştı.

Leyla Güven, söz konusu dava nedeniyle 6 yıl yattığını ve bu yüzden hapis cezası alacağını sanmadığını belirtmişti.

>

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde HDP'li Güven ve Farisoğulları hakkında mahkeme tarafından verilen, kesinleşmiş cezalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri okunarak bilgiye sunulmuştu. Anayasa gereğince, Genel Kurulda okunan tezkerelerin ardından Güven ve Farisoğulları'nın milletvekilliği düşmüştü.

Farisoğulları ve Güven ile birlikte, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun milletvekilliği de, haklarında kesinleşmiş ceza bulunduğu gerekçesiyle düşürülmüştü.