image

PeyamaKurd Rojava’ya yönelik açıklamada bulunan ABD Cumhuriyetçi kıdemli senatör Lindsey Graham tutumunu değiştirdiğini ve artık "tarihi çözümlerin" mümkün olabileceğine inandığını dile getirdi.

Amerikan Fox News'e konuşan Graham, hafta sonunda Trump'la yaptığı görüşme sonrasında bir çözüme ulaşılma konusunda iyimserliğinin arttığını ifade etti.

ABD’li senatör, eğer ABD kartlarını doğru oynarsa, Türkiye'nin ve Kürtlerin güvenliği sağlanırken IŞİD teröristlerinin de kontrol altında tutulabileceği bir çözüme ulaşılabileceğini belirtti.

Lindsey Graham, Trump'ın uluslararası güçlerin kontrolünde askerden arındırılmış bir bölge üzerinde Amerikan hava gücünü kullanarak bu bölgedeki tutuklu IŞİD savaşçılarının kaçmasını engellemeye hazır olduğunu kaydetti.

ABD ve Kürt güçlerin Suriye'deki petrol sahalarını modernize etme konusunda ortak bir girişimde bulunabileceğini ve petrol gelirlerinin Kürtlere aktarılabileceğini dile getiren Graham, Trump'ın petrol konusunu ortaya koymasını "sıra dışı çözümler üretmesi" olarak değerlendirdi.