image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump tarafından ilan edilmesi beklenen ve “Yüzyılın Anlaşması” projesi olarak bilinen “Orta Doğu Barış Planı”nın ertelendiğini duyuran ABD’nin İsrail Büyükelçisi Friedman, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İsrail’de Jerusalem Post gazetesine göre, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçisi David Friedman, Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un İsrail’e düzenlediği ziyaret sırasında gazetecilere basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Trump’ın barış planı (İsrail-Filistin) şubat ayında açıklanmayacak ve birkaç ay sonraya ertelendi" diyen Büyükelçi Friedman, planın ertelenmesi kararının İsrail’de yaklaşan seçimlere bağlı olduğunu vurgulayarak, bir diğer sebebin de Filistin yönetiminin de ABD’nin bu planını reddetmesi olduğunu belirtti.

İsrail istihbarat kaynaklarına yakın olduğu iddia edilen Debka haber sitesi geçen çarşamba günü, Trump’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun seçimlerde kazanması için söz konusu “barış planını” şubat ya da mart ayında açıklayacağını öne sürmüştü