image

PeyamaKurd - Rusya'da tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın serbest bırakılması talebiyle düzenlenen gösterilere katılanların gözaltına alınmasını değerlendiren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, durumu "otoriter sapma" ve "hukuk devletine kabul edilemez saldırı" olarak ele aldı.

France Inter, France Info ve Le Monde'un ortak yayınında konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Rusya genelinde dün yapılan eylemlerinin başarısının "etkileyici" olduğuna dikkat çekti.

Le Drian, gösterilerde eylemcilerin kolektif şekilde gözaltına alınmasını "otoriter sapma" ve hukuk devletine kabul edilemez saldırı" olarak niteleyerek, bunun endişe verici olduğunu kaydetti.

Fransız Bakan Le Drian, Navalnıy'ın zehirlendiği olayın açıklığa kavuşturulması gerektiğine değindi.

"Navalnıy serbest bırakılmalı"

Ayrıca ortak programda yaptığı açıklamada Navalnıy'ın, Rusya'da üretilen zehirle zehirlendiğini ifade eden Le Drian, bu konuda uluslararası soruşturma açılması serbest bırakılması gerektiğini dile getirdi.

Le Drian, Avrupa'nın birçok konuda egemenliğini kazandığını dile getirerek, "4 yıl önceki Avrupa ile şimdiki Avrupa aynı değil. (ABD Başkanı) Joe Biden farklı bir Avrupa görecek" sözlerine yer verdi.