image

PeyamaKurd - ABD'nin dış politika dergisi Foreign Affairs'te Henri J. Barkey imzasını taşıyan makalede, "Kürt Uyanışı" başlığı ile yayımladığı makalede, yükselen Kürt uyanışını durdurmanın Türkiye ile İran'ı aştığı ifade edildi.

Makalede, Kürtlerin çekilmeye yönelik tepkileri ve ABD’yi tarihte “hain” diye lanetleyecekleri görüşüne yer veriliyor.

Yazıda ayrıca herhangi bir askeri çekilmenin ardından, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uzun bir savaştan sonra terör örgütü IŞİD'ten temizlenen bu bölgeyi işgal etmeye çalışacağı ve bölgeyi yeniden savaş alanına çevireceği kaydediliyor.

‘Kürtler uzun bir süreden sonra uyanışa geçti’

ABD ile ittifak yaparak, IŞİD'i yenen Kürtler, uzun yıllardan sonra bir bakıma uyanışa geçti. ABD’nin çekilmesi durumunda tekrar o eski zor günlere döneceği uyarısı yapıldı.

ABD'nin çekilmesiyle ilgili karar ve detaylar tüm gizliliğini koruyor. Fakat bu karar Kürtler de hayal kırıklığına yol açtı. Ülkedeki iç savaşın başlamasından bu yana kendi rönesansını yaşadı ve uyanışa geçti.

‘Kürtler, masada olmak istiyor’

Rakka'yı da kontrolüne geçiren YPG, müzakerelerde masada olmak ve gelecekte ülkenin kaderini tayin etmek istiyor. Türkiye'deki Kürtlerin durumunu da yakından ilgilendiren bu gelişmelerin bir başka önemli detayı da Kürdistan Bölgesi’nde gerçekleşti.

Irak'ta IŞİD'e karşı zaferler kazanıp şimdiye kadarki gücünün zirvesinde olan Kürdistan Bölgesi, Eylül 2017de bağımsızlık referandumu yaptı ve halkın ezici çoğunluğunun desteğini aldı.

‘Tek ulus olma yolunda ilerliyor’

Bu gelişmelerin hepsi Kürtlerin özgüveni tazeledi, milli haklarını isteme çıtasını yükseltti ve hatta Kürtleri, denizaşırı müttefikler bulmaya itti.

Makalenin bir başka dikkat çeken kısmı ise, "Tarihten bu yana ilk defa bu kadar fırsat ele geçiren Kürtler, dört parçaya bölünmesine rağmen ilk defa tek bir ulus olma yolunda ilerliyor. Bölgenin iki güçlü devleti olan İran ve Türkiye ise artan Kürdistancı havayı engellemek için çalışıyor. Bu yükselen Kürt uyanışını durdurmak ise bölge ülkelerinin gücünün çok ötesinde" sözleri oldu.