image

PeyamaKurd - Beyrut Limanı'nda meydana gelen şiddetli patlama ile ilgili ABD Savunma Bakanı Mark Esper ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan açıklama geldi.

Söz konusu yaşanan olayın "bir kaza" olduğuna inanıldığını belirten Esper, internet üzerinden katıldığı Aspen Enstitüsü tarafından düzenlenen yıllık güvenlik konferansında açıklamalarda bulundu. 

Esper açıklamasında Beyrut'taki patlamaya ilişkin, "Birçok kişi bunun bir kaza olduğuna inanıyor" dedi.

Yaşanan patlamanın nedenine ilişkin ellerinde şu anda çok bir şey olmadığının ve bilgi toplama sürecinin devam ettiğinin altını çizen Esper, "Bu bariz bir trajedi" açıklamasına yer verdi.

ABD'den Lübnan'a yardım sözü

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “ABD, Lübnan halkının yanında durmakta ve bu korkunç olayın sonrasında yardım etmek için verdiği söze sadık kalmaktadır" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Lübnan Başbakanı Hassan Diyab ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.  

Görüşmede, Beyrut Limanı'nda yaşanan patlamada yaşamını yitirenler için Lübnan halkına başsağlığı dileyen Pompeo, bu korkunç olayın atlatılmasında ABD'nin Lübnan halkının yanında olduğunu bir kez daha vurguladı.