image

PeyamaKurd - Rusya’nın, Şam rejimine sunduğu öneri üzerine ‘kamu kuruluşlarının korunması’ adına Suriye İstihbarat Genel Müdürlüğüne bağlı yeni bir güvenlik birimi oluşturuldu.

Esad rejiminin güvenlik sisteminde uyguladığı bir dizi değişikliğin parçası olarak gelen söz konusu gelişmenin, Suriye’deki İran nüfuzu karşısında Rusya’nın konumunu güçlendirdiği belirtildi.

Suriye muhalefetine yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, Rusya'nın Şam'a sunduğu öneri üzerine ‘kamu kuruluşlarının korunması' adına Suriye İstihbarat Genel Müdürlüğüne bağlı yeni bir güvenlik birimi oluşturuldu. Suriye rejiminin güvenlik sisteminde uyguladığı bir dizi değişikliğin parçası olarak gelen söz konusu gelişmenin, Suriye'deki İran nüfuzu karşısında Rusya'nın konumunu güçlendirdiği ifade edildi.

Muhalif kaynaklar, Rusya'nın öncülüğünde, Suriye Genel İstihbarat Daire Başkanlığının vermiş olduğu güvenlik önerisi ve Esad'ın de kararıyla oluşturulan yeni birimin isminin ‘'birim 801'' olduğunu belirtti.

Kaynaklar Moskova ve Tahran arasındaki, Suriye'de güvenlikten sorumlu yetkili mercileri kontrol altına alma ve bağlılık kazanma yarışının aynı noktada güvenlik açığına yol açtığını da kaydetti.