image

PeyamaKurd - DSG’nin içindeki Araplara ilişkin açıklamada bulunan Rojava'daki Süryani Birlik Partisi Genel Başkanı Senharib Bersum, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yardımcısı Ali Memluk'un Kamışlo'da Arap aşiretlerle görüşmesini değerlendirdi. 

Esad rejiminin, Suriye Demokratik Güçleri’ne katılan (DSG) Arapların ayrılması için baskı yaptığı öne sürüldü. 

Konuyla ilgili iddiaya göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yardımcısı Ali Memluk 5 Aralık’ta Kamışlo’ya yaptığı ziyarette, “çocuklarını DSG’den almaları için Arap aşiretlere baskı yaptı” denildi. 

“Arap aşiretlerine baskı uyguluyor” 

Kürdistan basınına açıklamada bulunan Bersum, Memluk’un Kamışlo ziyaretinde Arap aşiretlerle yaptığı görüşmeye ilişkin, “Ali Memluk çocuklarını DSG’den ayırmaları için Arap aşiretlere baskı yaptı. Görüşmenin ana konusu buydu. 

Bence Şam bu adımla istediği sonuçları alamayacak. Ali Memluk bölgedeki bileşenler arasında bir fitne çıkarmak istiyor. Özellikle Araplar üzerinden yapmak istediği şey bölge için iyi değil. Bölgede yaşayan Kürt, Arap ve Süryani halklarının çıkarına değil” sözlerine yer verdi. 

“IŞİD’in yenilgisi Suriye halkının çıkarınaydı” 

Süryani lider, “Daha önce bu şekilde yaptıkları girişimlerden istedikleri sonuçları alamadılar” diyerek, “DSG’nin bölgedeki bileşenlerin aralarında yaptıkları anlaşma ile IŞİD’i yenilgiye uğratması bütün Suriye halkının çıkarınaydı.  

Bu güçleri yıkmak ve dağıtmak için herhangi bir çaba içerisinde olmamaları gerekiyor. Aksine onlara Suriye gücü gibi bakılması gerekiyor ki, Suriye’nin savunma gücünün bir parçası olmaları için askeri müzakereler yapılmalı” şeklinde konuştu.