image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kütahya, Afyonkarahisar, Batman ve Siirt 7. Olağan İl Kongrelerine, Vahdettin Köşkü'nden video konferansla katılarak, açıklamalarda bulundu.

Erdoğan müttefik ülkelerle ilişkilerine değinerek, “Dostlarımızla ve müttefiklerimizle daha güçlü iş birliği halinde olmak istiyoruz. Amerika ile uzun ve yakın müttefiklik ilişkilerimizi, bölgesel ve küresel tüm meselelerin çözümünde aktif olarak kullanmak arzusundayız” açıklamasında bulundu.

“Geleceğimizi Avrupa’da inşa etmek istiyoruz”

Erdoğan daha önceki açıklamalarında sürekli tenkitlerde bulunduğu Avrupa ile ilgili olarak, “Kendimizi başka yerlerde değil, Avrupa'da görüyoruz. Geleceğimizi Avrupa ile kurmayı tasavvur ediyoruz. Suriye'den Libya'ya kadar her yerde siyasi birlik temelinde çözümler için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Amerika ile müttefiklik ilişkilerimizi kullanma arzusundayız”

Erdoğan, ABD seçimlerinden zaferle ayrılan Demokrat Parti adayı Joe Biden yönetimiyle gelecekteki ilişkileri merakla beklenirken Erdoğan, Amerika ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Amerika ile uzun ve yakın müttefiklik ilişkilerimizi, bölgesel ve küresel tüm meselelerin çözümünde aktif olarak kullanmak arzusundayız. Dostlarımızla ve müttefiklerimizle daha güçlü iş birliği halinde olmak istiyoruz. Hiçbir ülke ve kurumla aramızda siyasetle diplomasiyle diyalogla çözülemeyecek sorunumuz olmadığını düşünüyoruz."