image

PeyamaKurdErdoğan, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonuyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, "ABD ile mutabakatta süre bu gece 22.00'de doluyor. Verilen sözler tam manası ile yerine gelmiş değil” ifadesini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Rojava’ya yönelik anlaşmaya değinen Erdoğan, "ABD ile mutabakatta süre bu gece 22.00'de doluyor. Verilen sözler tam manası ile yerine gelmiş değil. Döner dönmez kesin neticeleri alacağız durum böyle ise atmamız gereken adımları atacağız. Taviz verecek olursak terör örgütünün önünü açmış oluruz" sözlerine yer verdi.

Daha önce ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Ankara'daki temasları sonrasında varılan anlaşma ile Türkiye Rojava’ya yönelik operasyonunu 120 saat boyunca durdurma kararı almıştı.

Rojava ateşkesine yönelik belirtilen tarih, saat 22.00’de sona erdi. Anlaşmaya göre, bu süre içerisinde DSG, sınırdan 32 kilometre güneye çekilecek.

Ayrıca YPG'nin silahları toplanacak ve kurulacak ‘güvenli bölge’ öncelikli olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kontrolünde olacak.