image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, gazetecilerin koronavirüs aşısının ithalatıyla ilgili sorusuna, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) verdiği raporlar üzerinden hareket ettiklerini ve aşı ithalinin en erken nisan ayında olabileceği yanıtını verdi.

Erdoğan ayrıca, aşı ithalatıyla ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin ile görüşmeler olduğunu, gelen bazı aşıların gönüllüler üzerinde denendiğini açıkladı.

“Borsa İstanbul hissesinin yüzde 10’unun Katar’a satılması”

Erdoğan, Borsa İstanbul’un yüzde 10 hissesinin Katar’a satılmasıyla ilgili kendisine sorulan soruya, Borsa İstanbul’un bağlı olduğu Türkiye Varlık Fonu’nun başkanı olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Varlık Fonu’nun resmen başkanı benim. Daha önce belli periyotlarla aldığımız kararları bundan sonraki süreçte de devam ettiriyoruz. Fevkalade bir durum yok. Önümüzdeki sürece yönelik Varlık Fonu’nu küresel anlamda çok daha farklı bir yere oturtmak istiyoruz.”

“Kanal İstanbul projesi artık ihale safhasında”

Erdoğan, benim çılgın projem diye nitelediği Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak projenin ihale sürecine girdiğini ve hem yerli, hem küresel taleplerin arttığını söyledi.

Erdoğan’ın konuyla ilgili ifadeleri şöyle:

“Önümüzdeki en büyük proje, benim ‘çılgın projem’ dediğim Kanal İstanbul projesidir. Yoğun bir şekilde talepler artıyor. Yerli ve küresel, bunlar var. Dikkat ederseniz şu an itibarıyla yine yatırımlarda herhangi bir durma söz konusu değil. Altyapı, üstyapı olarak yatırımlarımız devam ediyor. Ama bunlar içerisinde dikkate değer bir numaralı proje Kanal İstanbul’dur. Projenin mimari ve teknik boyutu hazırdır ve artık işin ihale safhasına gelmiştir.”