image

PeyamaKurd - AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, PKK’nin Türkiye’deki silahlı varlığına son vermesi durumunda çözüm sürecine benzer bir sürecin yeniden kurgulanabileceğini açıkladı.

Kurdistan24’e açıklamalarda bulunan Ensarioğlu, “Yeni bir süreç olabilir mi? PKK Türkiye’deki silahlı varlığına son verecek. Bunun gereğini yapacak önce, ondan sonra her şey yeniden kurgulanabilir” ifadelerini kullandı.

PKK ile mücadelede önemli mesafe alındığını, bölgede huzur ve güvenliğin önemli ölçüde sağlandığını söyleyen Ensarioğlu, şöyle konuştu: “Bölgede yakaladığımız huzur ortamının kalıcı olması için çalışacağız. Bölgede hendeklerle başlayan ve büyük tahribata neden olan bir süreç vardı, bu tahribatın yaraları hızla sarılıyor. Cizre’den Şırnak’a Nusaybin’den İdil’e oradan Diyarbakır Sur’a, Silvan’a kadar çatışmanın olduğu ne kadar alan varsa eskisinden daha iyi bir seviyeye gelecek. Artık bölgede huzur var. İstihdamın arttırılması ve sanayinin geliştirilmesi için hükümetimiz çok ciddi bir şekilde çalışıyor. Özellikle GAP’ın hızlandırılıp bir iki yıl için bitirilmesiyle birlikte bölgede çok ciddi bir canlılık olacak.”

Kürdistan ile sıkıntıları geride bıraktık   

Referandum sürecinden bu yana sorun yaşanan Erbil-Ankara ilişkilerine de değinen Galip Ensarioğlu, Kürdistan ile çok önemli ticari, sosyal ve siyasi ilişkilerinin bulunduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Son bir yıldır yaşanan sıkıntılarında aşılması gerekir. Bu hem Türkiye açısından hem de bölgemiz açısından sıkıntılı bir durum. Sürdürülebilir bir durum değil. O yüzden bu ilişkilerin daha ileriye taşınması gerekir. Mevcut durumdan da razı değiliz; daha da ileriye taşınmamız gerekir. Tabi bu sıkıntıları geride bıraktık. Sıkıntıların çözümü için ilişkilerin daha da geliştirilmesi lazım.”

Uçuşların yeniden başlamasıyla ilişkilerde gelişecek  

Kürdistan’a uluslararası uçuşların yeniden başlanmasını da değerlendiren Ensarioğlu, uçuşların yeniden başlamasıyla Türkiye ve Kürdistan arasındaki ilişkilerin daha iyi bir seviyeye taşınacağını dile getirdi. Ensarioğlu, Kürdistan ile çok ciddi bir ittifakın olduğunu ve var olan ortak çıkarları daha da ileriye taşınması gerektiğini, bunun da hem Türkiye’nin hem, Kürdistan’ın hem de Irak’ın menfaatine olacağını vurguladı.