image

PeyamaKurd - Türkiye’nin operasyon planı ve silahlı grupların sorumsuz açıklamalarının endişe verici olduğunu açıklayan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), PYD’yi de otoriter olmak eleştirerek yeni bir yönetim ve ortak bir güç kurulması çağrısında bulundu. 

Yazılı açıklamada bulunan ENKS şu ifadelere yer verdi, “Türkiye’nin, Suriye’yle olan güney sınırındaki bölgelerde askeri harekat hazırlıkları ve tehditleri ile silahlı grupların sorumsuz açıklamaları bizi de bölge halkını da endişelendirmektedir. Özellikle de bu bölgelerde gözlem yapılmasıyla ilgili anlaşma olmasına rağmen Amerikan ordusunun Türkiye sınırındaki gözlem noktalarından ani çekilme kararı endişe kaynağı olmuştur." 

ENKS’den PYD’ye eleştiri 

Açıklamanın devamında, “Tehditler uygulama aşamasına geçerse bölge yeni bir çekişmeye sahne olacağı gibi bölge halkı da daha fazla acı çekecektir. 

Suriye halkı ve uluslararası toplumun Anayasa Komisyonu’nu ilan etmesinin ardından yaşanan bu gelişme, yeni çekişmelere, farklı müdahalelere kapı aralayacak ve Suriye’deki siyasi sürece de zarar verecektir. 

Bir kez daha, sorunların çözümü ve askeri müdahalelere engel olmak için bölgede yeni bir yönetim kurulması gerektiğini vurguluyoruz. Savunma için de ortak bir askeri güç kurulmalı. Suriye sorunuyla ilgili olan ülkelerin bu talebi göz önünde bulundurmasını istiyoruz” sözlerine yer verildi. 

PYD’nin, otoriter olmakla eleştirildiği açıklamada, “Kürtlerin birliği korunmalı, halkımız ve davası savunulmalı. PYD, anlaşma ve samimi çabalara rağmen otoriter bir siyaset izleyerek yakınlaşma için hiçbir fırsat sunmamıştır” ifadesi kullanıldı.