image

PeyamaKurd- Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eş Başkanı İlham Ehmed Şam rejimi’nin Rusya garantörlüğünde Rojava yönetimi ile görüşmeler yapmayı kabul ettiğini açıkladı.

Konuya dair Aawsat’a açıklamalarda bulunan Ehmed, geçen hafta Rusya’nin denetiminde bulunan Hımeymim Askeri Üssü'nde Rusya yöneticileri ile gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından, Rus yöneticiler ile birlikte Şam’da Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Ali Memlük’le bir toplantı gerçekleştirdiklerini aktardı.

‘Görüşmeler için bir komite kuruldu’

Suriye hükümetinin, Rusya’nın garantörlüğü ile Rojava yönetimi ile görüşmeler başlatmayı kabul ettiğini ve görüşmelerin sağlıklı yürütülmesi için üst bir komitenin oluşturulmasına karar verildiğini aktaran İlham Ehmed, bu komitenin aynı zamanda yerel yönetimler yasasını düzenlemeyi ve yerel yönetim sisteminin oluşturulması amacı taşıdığını söyledi.

‘Rusya görüşmeler konusunda oldukça ciddi’

Görüşmelerde Rusya’nın tavrına değinen Demokratik Suriye Meclisi Eş Başkanı  Ehmed, Rusya Rojava yönetimi ile Suriye hükümeti arasında arabuluculuk yapma ve siyasi görüşmelerin başlaması hususunda oldukça ciddi olduğunu, Rusya’nın, Suriye rejimi üzerinde baskı uygulayarak onları genel çözüme razı edeceği sözü verdiğini kaydetti.

‘Sözlerin pratiğe geçmesini bekliyoruz’

Yapılan görüşme ardından verilen sözlerin pratiğe geçirilmesi için geniş ve kapsamlı görüşmelerin başlatılmasını beklediklerini söyleyen DSM Eş Başkanı, aynı zamanda tehdit ve kışkırtıcılıktan uzak her kesin sorumluluk taşıdığı bir dil ve tutum içerisinde olması gerektiğini belirtti.

Uluslararası alanda Suriye için yapılan görüşmelere de değinen Ehmed, Astana ve Soçi görüşmelerine katılmayacaklarını, ancak BM’nin 2254 sayılı kararı ile Cenevre’de başlatılan barış görüşmelerine katılacaklarını ve oluşturulan Anayasa Komitesinde de yer alacaklarını aktardı.