image

Diyar Xerîb’in ölümü Kürt milleti içinde kabul edilemez bir durum. Bu kirli planı organize edenlerin hedefi Kürtler arasında kardeş kavgası çıkarıp birbirine mi düşürmekti?

 

PeyamaKurd - KCK’nin üst düzey yöneticilerinden Diyar Xerîb, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin saldırısını sonucu hayatını kaybetmişti.   

Xerîb’in hayatını kaybetmesinin ardından PKK taraftarları ve medyası tarafından gerek sosyal medya gerekse medya üzerinden KDP ihanet ile suçlandı. Fakat bu asılsız suçlamalar iddialardan öteye gitmedi. 

Medyada çıkan birkaç fotoğrafta Diyar Xerîb’in, daha önceden Kürdistan’ın kuzeyini ziyaret ettiği ve Türkiye’ye özgür bir şekilde girerek gezdiği görülüyor. Hatta Diyar Xerîb’in Diyarbakır’ın Sur ilçesini gezdiği, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile yan yana geldiği ve görüştüğü görülüyor. 

Planı organize edenlerin hedefinde ne vardı?”

Diyar Xerîb’in ölümü Kürt milleti içinde kabul edilemez bir durum. Xerîb, Türkiye’ye özgürce giriş çıkış yapmış bir isim. Eğer Türkiye’nin hedefi Diyar Xerîb olsaydı, neden ülkeye giriş yaptığında gözaltına alınmadı da yıllar sonra öldürüldü? Bu kirli planı organize edenlerin hedefi Kürtler arasında kardeş kavgası çıkarıp birbirine mi düşürmekti?

Hatta bu planın bir yansıması olarak Diyarbakır’da bir grup genç yaklaşık 2 gün önce anti-KDP sloganları atarak HDP binasına doğru yürüyüşe geçti. Organizenin kirli amacı neydi ya da nedir? 

PKK medyası, olaydan KDP’yi sorumlu tuttu. Söz konusu iddiasını da yerel kaynaklardan edinilen asılsız bildilere dayandırdı. Peki KDP, Diyar Xerîb’i neden Türkiye’ye versin? Neden konum bilgilerini paylaşsın. Zaten Türkiye’ye giriş çıkış yapmış, Diyarbakır’dan Amara’ya kadar özgür bir şekilde gitmiş. KDP ve Barzaniler hakkında ortaya atılan bu mesnetsiz iddiaların hiçbir dayanağı yoktur. Diyar Xerîb, PKK’nin değil bütün Kürdistan milletinin Diyar Xerîb’idir. 

Bir başka fotoğrafta ise Xerîb’in, Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ve eşi ile Amara’da görüştüğü gözlemleniyor. Görüldüğü üzere KCK’li Xerîb, Türkiye’de hiçbir problemle karşılaşmadan gezmiş Öcalan’ın köyüne kadar gitmiştir. 

Türkiye’nin birçok şeyden haberi var” 

Resimlerde görüldüğü üzere Xerîb, Türkiye’ye özgür bir şekilde girip birçok şehri de gezmiş. KCK’nin üst düzey sorumlusu olan birinin Türkiye’ye nasıl geldiği ve özgürce dolaştığı akıllarda soru işareti olarak kalıyor. 

Türkiye’den bir kaynak yaptığı açıklamada, ‘PKK yöneticisinin rahat bir şekilde Türkiye’ye giriş çıkış yaptığı bir ortamda, tüm istihbari bilgilerin de o ülkenin güvenlik birimlerinde olması gerekiyor. Ki böyle bir durumda Türkiye’nin herhangi bir bilgi ve istihbarata ihtiyacı kalmıyor, yani zaten devletin her şeyden haberi var” dedi. 

1973 Qeredax doğumlu olan Diyar Xerib Mihemed, Üniversite’de Fizik bölümünde mezun olmuş. Xerib 1992 yılında PKK’ye katılmış ve 2008’de de KCK Yürütme Konseyi Üyesi iken, PKK’ye bağlı Kürdistan Bölgesin’de faaliyet yürüten Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi (PÇDK) başkanlığına yükselmişti.