image

PeyamaKurd - Rojava'ya yönelik askeri harekata yönelik ABD’nin tutumunu eleştiren bir yazı yayınlayan Economist, harekatın Trump tarafından tetiklendiği görüşü savunulurken, ABD’nin duruma yaklaşımından kazanç sağlayan kesimin Rusya ve Suriye olduğunu yazdı.

Rojava ile ilgili ABD kaynaklı Economist dergisinde yayınlanan bir yazıda ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye politikası Rusya’nın lehine olmakla eleştirildi.

“Beşar Esad kadar talihine dua etmesi gereken kimse yok” denilen yazıda 6 Ekim'de, Başkan Donald Trump’ın, Rojava'da bulunan ABD askerilerini geri çekme emrinin 9 Ekim'de başlayan Türkiye harekatına izin verilmesi olarak değerlendirildi.

Economist yazısında Türkiye’nin harekatı başlatmasından dört gün sonra, YPG’nin Rusya’nın Hmeimim hava üssünde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la anlaşma yapmasının Trump yönetimi tarafından tetiklendiği vurgulanırken, Esad’ın yıllardır yapamadığını yapıp Kürtlerin bölgesini bir kaç günde ele geçirdiği ifade edildi.

Ayrıca “Donald Trump, bir Türk işgalini tetikledi ve milli çıkarları alt üst etti” başlıklı yazıda Trump’ın askerleri çekme kararının Suriye’yi yeniden şekillendirdiği söylenirken ABD’nin Suriye’nin iç savaşında artık “son sözü söyleyen” taraf olamayacağı kaydedilerek, “Savaşın belirleyeni artık Rusya olacaktır. Yeni durumdan büyük ölçüde yararlanan taraf Rusya oldu” denildi.