image

PeyamaKurd - Avrupa ve Kuzey Amerika'da yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) vakalarının hızla artmaya başladığını dile getiren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Kış geldiğinde gelecek birkaç ayın zorlu geçeceğini biliyoruz" açıklamasına yer verdi. 

DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde, video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, "Bugün 184 ülkenin Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) katıldığını duyurmaktan memnuniyet duyuyorum” dedi. 

Ghebreyesus, COVAX'ın potansiyel Kovid-19 aşısı için en büyük küresel platform olduğunun altını çizdi ve programın amacının etkili ve güvenli bir aşının üretildikten sonra tüm dünyaya eşit şekilde dağıtılması olduğunu kaydetti. 

Kovid-19 salgınının "endişe verici bir aşamaya girdiğini" dile getiren Ghebreyesus, "Kuzey yarımküre kışa girerken, özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika'da vakaların hızla artmaya başladığını görüyoruz. Kış geldiğinde gelecek birkaç ayın zorlu geçeceğini biliyoruz" sözlerine yer verdi.