image

PeyamaKurd - Dünya Sağlık Örgütü'nün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını için atanan özel yetkilisi David Nabarro, yeterli önlemlerin alınmaması durumunda Avrupa'nın 2021 başında üçüncü dalgayla karşılaşabileceğini belirtti.

Avrupa'nın Koronavirüs'ün birinci dalgasını kontrol aldıktan sonra bir sonraki dalga için gerekli altyapıyı sağlamadığını söyleyen Nabarro, yaz aylarında gerekli önlemlerin alınmadığını, ikinci dalganın da aynı şekilde sonlanması durumunda 2021 başında üçüncü dalganın geleceğini vurguladı.

“Nabarro, Koronavirüsle mücadelede Asya ülkelerinin tutumunu kutladı”

Koronavirüsle mücadele konusunda Avrupa’yı eleştirip Asya ülkelerini örnek gösteren Nabarro, Enfeksiyon oranlarının düşük seyrettiği Güney Kore'den örnek göstererek şu ifadeleri kullandı:

"İnsanlar tamamen odaklı durumda. Virüse karşı gerekli önlemleri alıyorlar, sosyal mesafeyi koruyorlar, maske takıyorlar, hasta olunca izole oluyorlar. En riskli gruplar özel olarak korunuyor.”

Avrupa'nın hızlı normalleşmesini eleştiren Nabarro, "Vaka sayılarının düşmesini ve düşük kalmasını beklemelisiniz" ifadesini kullandı.