image

PeyamaKurdDSM, Başkanlık Konseyi üyelerinin katılımıyla basın toplantısı gerçekleştiren Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed, Türk ordusu ile DSG arasında tutuklu ve esir takasına ilişkin hiçbir anlaşmanın olmadığını dile getirdi. 

DSM’nin yaptığı toplantıda Suriye’de Kaçırılan ve Tutuklananların Akıbetini Araştırma Komitesi’nin kurulduğu duyuruldu. 

Suriye’deki tutuklu, kaçırılan ve faili meçhul kişilerin kayıp olduğunu ve tüm dünyanın bu sivillerin akıbeti hakkında sessiz kaldığını belirten İlham Ahmed, siyasi, insani ve toplumsal acıların son bulması için kayıp sivillerin akıbetinin öğrenilmesi, hakikatlerin açığa çıkarılması ve suçluların yargılanması için harekete geçeceklerini belirtti. 

“İnsan hakları ihlallerine göz yummayacağız” 

Ahmed açıklamalarında cezaevlerinde tutulan kişilerin ölümlere varan işkence, açlık gibi insanlık dışı uygulamalara maruz kaldığını belirterek, kaçırma ve insan hakları ihlallerine göz yummayacaklarını ifade etti. 

Basın toplantısında Suriye’de topraklarında faaliyet gösteren tüm taraflara uluslararası insan haklarına göre hareket etme çağrısı yapan İlham Ehmed, “Tüm tutuklu ve kaçırılan insanların serbest bırakılması çağrısı yapıyoruz. Yine uluslararası insan hakları kurumlarının kaçırılan ve tutuklananların akıbetini öğrenebilmesi için gerekli desteğin verilmesi çağrısında bulunuyoruz” sözlerine yer verdi. 

“DSG ve Türk ordusu arasında tutuklu takas anlaşması yok” 

Kaçırılan ve tutuklanan kişilerin akıbetinin öğrenilmesi ve hakikatlerin ortaya çıkarılması amacıyla bölgedeki tüm kurum ve kuruluşlarla üst düzey yetkiyle araştırma yapabilecek bir komitenin kurulduğunu duyuran İlham Ahmed, DSG ile Türk ordusu arasında esir ve tutuklu takası için anlaşma yapıldığına ilişkin iddialara yanıt vererek şöyle konuştu: 

“Böyle bir anlaşma yok. DSG ile Türk devleti arasında tutuklu takası anlaşması gibi bir bilgi bulunmamaktadır” dedi.