image

PeyamaKurd - Türkiye ile Rusya arasında yapılan Rojava mutabakatı sonrası bölgeden çekilme kararı alan DSG, zaman içerisinde çekilmelerini sürdürmüştü. Konuya yönelik açıklamada bulunan Rus askeri polis güçleri komutanı Boris Stalingrad, Türk devletinin ‘DSG sınırdan çekilmedi’ iddialarına cevap verdi. 

Türkiye'nin Suriye Demokratik Güçleri'nin (DSG) sınırdan çekilmediği iddialarına ilişkin açıklamalara ilişkin ANHA'ya konuşan Fırat Bölgesi’nde Rus askeri polis güçleri komutanı Boris Stalingrad, Türkiye'nin bu iddialarını Rojava'ya yönelik harekatın devamı için bahane aramak olarak değerlendirdi. 

“Anlaşmayı iti taraf arasında gerçekleştirdik” 

Rojava’da bulunan Rus komutan açıklamasında şunları dile getirdi: 

“Rusya Federal hükümetine bağlı askeri birlikler olarak Suriye ordu güçleriyle birlikte Suriye-Türkiye sınırı hattı ve Türk devlet güçlerinin savaş hattında konuşlandık. Bunu akan kanın durması ve iki taraf arasında savaşın önlenmesi için Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ile Rusya Federasyonu arasında varılan anlaşma kapsamında gerçekleştirdik.” 

Öte yandan açıklamasının devamında Türkiye'nin DSG’nin sınırdan çekilmediği iddialarına ilişkin konuşan Rus komutan, DSG’nin 32 km sınırdan çekildiğini ve Rusya’nın, bölgenin dış saldırılara karşı korunması ve terörün dönmesini önlemek için garantörlük yaptığını kaydetti.