image

PeyamaKurd - Koalisyon güçlerinin desteklediği Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Doğu Deyr ez Zor’da terör örgütü IŞİD’in elinde tuttuğu son bölge olarak gösterilen alanı ele geçirmek için başlattığı operasyonunu sürdürüyor.

Operasyon ile ilgili gelinen son aşamayı ele alan DSG sözcüsü Mustafa Bali, “IŞİD güçlerimize geri saldırı düzenledi. Roket, hava saldırıları ve çatışmalar ile cevap veriyoruz” ifadesini kullandı.

Mayınlar ve keskin nişancılar yavaşlatıyor...

DSG’nin IŞİD bölgesine doğru ilerlemeyi sürdürdüğünü açıklayan İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Örgütü, ancak, IŞİD tarafından döşenen mayınların, tünellerin ve IŞİD keskin nişancılarının DSG’nin ilerleyişini yavaşlattığını aktardı.

DSG, Rojava sınırlarındaki petrol zengini Deyr ez Zor bölgesinden IŞİD’i çıkarmak için Eylül ayında operasyon başlatmıştı. Aralık ayından bu yana çocuk ve kadınlar başta olmak üzere çok sayıda kişinin bölgeden kaçtığı ifade ediliyor.

DSG, operasyonun birkaç gün içerisinde tamamlanmasını bekliyor. Operasyona havadan destek sağlayan koalisyon güçleri, IŞİD’lilerin 4 kilometre karelik bir alana sıkıştığını belirtti.